United Chemi-Con EKZE350EC5182ML25S
EKZE350EC5182ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE350EC5182ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZE350EC5182ML25S.pdf
Availability of EKZE350EC5182ML25S
QUANTITY
EKZE350EC5182ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE350EC5182ML25S
Internal Part NumberEIS-EKZE350EC5182ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.46A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE350EC5182ML25S
Related LinksEKZE350EC, EKZE350EC5182ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE350EC5182ML25S Details Description
Related parts for EKZE350EC5182ML25S
CONN HDR DUAL 34POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CLEAN BODY 025 6POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS LT GRAY datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf