United Chemi-Con EKZE350ELL182ML25S
EKZE350ELL182ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE350ELL182ML25S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZE350ELL182ML25S.pdf
Availability of EKZE350ELL182ML25S
QUANTITY
EKZE350ELL182ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE350ELL182ML25S
Internal Part NumberEIS-EKZE350ELL182ML25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.46A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE350ELL182ML25S
Related LinksEKZE350EL, EKZE350ELL182ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE350ELL182ML25S Details Description
Related parts for EKZE350ELL182ML25S
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
TIE PAN TY PSHMT NYL WR BLK 7.8" datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SPEAKER W/CLASS D AMP datasheet.pdf
SCR 800V 135A TO-94 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf