United Chemi-Con EKZE350ETD221MH15D
EKZE350ETD221MH15D picture photo
Mfg. Part Number
EKZE350ETD221MH15D
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZE350ETD221MH15D.pdf
Availability of EKZE350ETD221MH15D
QUANTITY
EKZE350ETD221MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE350ETD221MH15D
Internal Part NumberEIS-EKZE350ETD221MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current995mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE350ETD221MH15D
Related LinksEKZE350ET, EKZE350ETD221MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE350ETD221MH15D Details Description
Related parts for EKZE350ETD221MH15D
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
GROMMET 0.750" PVC BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 400V datasheet.pdf