United Chemi-Con EKZE500ELL681MK30S
EKZE500ELL681MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE500ELL681MK30S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKZE500ELL681MK30S.pdf
Availability of EKZE500ELL681MK30S
QUANTITY
EKZE500ELL681MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE500ELL681MK30S
Internal Part NumberEIS-EKZE500ELL681MK30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE500ELL681MK30S
Related LinksEKZE500EL, EKZE500ELL681MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE500ELL681MK30S Details Description
Related parts for EKZE500ELL681MK30S
JUMPER-H1503TR/A2015Y/H1503TR 2" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.5V SNT-4A datasheet.pdf
POT JOYSTICK 150K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 1K OHM 24SSOP datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PC PWR SUPP 16-DIP datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 50MSPS 159NFBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf