United Chemi-Con EKZE500ETC100ME07D
EKZE500ETC100ME07D picture photo
Mfg. Part Number
EKZE500ETC100ME07D
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKZE500ETC100ME07D.pdf
Availability of EKZE500ETC100ME07D
QUANTITY
EKZE500ETC100ME07D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE500ETC100ME07D
Internal Part NumberEIS-EKZE500ETC100ME07D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE500ETC100ME07D
Related LinksEKZE500ET, EKZE500ETC100ME07D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE500ETC100ME07D Details Description
Related parts for EKZE500ETC100ME07D
RES SMD 470K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/GUARD RED datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 1000A datasheet.pdf
TERMINAL STANDARD GAUGE #14 16 datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM SPLICE SHORT datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A 3TOWER datasheet.pdf