United Chemi-Con EKZE500ETD561MK25S
EKZE500ETD561MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE500ETD561MK25S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKZE500ETD561MK25S.pdf
Availability of EKZE500ETD561MK25S
QUANTITY
EKZE500ETD561MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE500ETD561MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZE500ETD561MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE500ETD561MK25S
Related LinksEKZE500ET, EKZE500ETD561MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE500ETD561MK25S Details Description
Related parts for EKZE500ETD561MK25S
CONN HEADER 20POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE USB A-MINI B 4PIN V2.0 2M datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.9M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS MALE STR KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1600VDC datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
High-Accuracy Ultralow IQ, 1 A, anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf