United Chemi-Con EKZE630EC3221MJ25S
EKZE630EC3221MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE630EC3221MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZE630EC3221MJ25S.pdf
Availability of EKZE630EC3221MJ25S
QUANTITY
EKZE630EC3221MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE630EC3221MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZE630EC3221MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE630EC3221MJ25S
Related LinksEKZE630EC, EKZE630EC3221MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE630EC3221MJ25S Details Description
Related parts for EKZE630EC3221MJ25S
SWITCH ASSORTMENT datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 24POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMCJ datasheet.pdf
MICRO 31C P 6" RBW JACKP NI datasheet.pdf