United Chemi-Con EKZE630ELL221MJ25S
EKZE630ELL221MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE630ELL221MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZE630ELL221MJ25S.pdf
Availability of EKZE630ELL221MJ25S
QUANTITY
EKZE630ELL221MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE630ELL221MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZE630ELL221MJ25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE630ELL221MJ25S
Related LinksEKZE630EL, EKZE630ELL221MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE630ELL221MJ25S Details Description
Related parts for EKZE630ELL221MJ25S
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1/4W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP SCREW HEX 3/8-16 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 480MA 680 MOHM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS55340-017 datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC datasheet.pdf