United Chemi-Con EKZE630ELL561MK35S
EKZE630ELL561MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE630ELL561MK35S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZE630ELL561MK35S.pdf
Availability of EKZE630ELL561MK35S
QUANTITY
EKZE630ELL561MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE630ELL561MK35S
Internal Part NumberEIS-EKZE630ELL561MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE630ELL561MK35S
Related LinksEKZE630EL, EKZE630ELL561MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE630ELL561MK35S Details Description
Related parts for EKZE630ELL561MK35S
IC Z8 MCU OTP 2K 28SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 162V 250A 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.1A 130 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT BNC CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 26POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 133MHZ 54BGA datasheet.pdf