United Chemi-Con EKZG6R3ETD332MJ25S
EKZG6R3ETD332MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZG6R3ETD332MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZG6R3ETD332MJ25S.pdf
Availability of EKZG6R3ETD332MJ25S
QUANTITY
EKZG6R3ETD332MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZG6R3ETD332MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZG6R3ETD332MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZG6R3ETD332MJ25S
Related LinksEKZG6R3ET, EKZG6R3ETD332MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZG6R3ETD332MJ25S Details Description
Related parts for EKZG6R3ETD332MJ25S
CARD EXPANSION SNMP/WEB MGMT datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9986 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 425MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16UQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 10POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 8A datasheet.pdf