United Chemi-Con EKZH160ELL182MJ25S
EKZH160ELL182MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZH160ELL182MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZH160ELL182MJ25S.pdf
Availability of EKZH160ELL182MJ25S
QUANTITY
EKZH160ELL182MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH160ELL182MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZH160ELL182MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KZH Series
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZH
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH160ELL182MJ25S
Related LinksEKZH160EL, EKZH160ELL182MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH160ELL182MJ25S Details Description
Related parts for EKZH160ELL182MJ25S
FIXED IND 100UH 1.2A 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.6PF 100V 0603 datasheet.pdf
CURRENT MEASURING TRANS 0-400A datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC DVGA SPI HI LIN 40-TQFN datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 40V 150A MODULE datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf