United Chemi-Con EKZH160ELL221MF11D
EKZH160ELL221MF11D picture photo
Mfg. Part Number
EKZH160ELL221MF11D
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZH160ELL221MF11D.pdf
Availability of EKZH160ELL221MF11D
QUANTITY
EKZH160ELL221MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH160ELL221MF11D
Internal Part NumberEIS-EKZH160ELL221MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KZH Series
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH160ELL221MF11D
Related LinksEKZH160EL, EKZH160ELL221MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH160ELL221MF11D Details Description
Related parts for EKZH160ELL221MF11D
CONN HDR BRKWAY .100 01POS VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK POWER CONN 3POS BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 5MH 58MA 50 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 47UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf