United Chemi-Con EKZH250ELL561MH20D
EKZH250ELL561MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKZH250ELL561MH20D
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZH250ELL561MH20D.pdf
Availability of EKZH250ELL561MH20D
QUANTITY
EKZH250ELL561MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH250ELL561MH20D
Internal Part NumberEIS-EKZH250ELL561MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKZH
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH250ELL561MH20D
Related LinksEKZH250EL, EKZH250ELL561MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH250ELL561MH20D Details Description
Related parts for EKZH250ELL561MH20D
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK/BOOST/LINEAR 16-QFN datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
BRD SPT SCREW MNT 64.52MM datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf