United Chemi-Con EKZM100ELL222MJ25S
EKZM100ELL222MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZM100ELL222MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKZM100ELL222MJ25S.pdf
Availability of EKZM100ELL222MJ25S
QUANTITY
EKZM100ELL222MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZM100ELL222MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZM100ELL222MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KZM Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZM
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZM100ELL222MJ25S
Related LinksEKZM100EL, EKZM100ELL222MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZM100ELL222MJ25S Details Description
Related parts for EKZM100ELL222MJ25S
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
PATCHCORD .025" SQ SCKT RED 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
FUSE LK CPS K 140A NRB 23" datasheet.pdf