United Chemi-Con EKZM250EC5222ML20S
EKZM250EC5222ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZM250EC5222ML20S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZM250EC5222ML20S.pdf
Availability of EKZM250EC5222ML20S
QUANTITY
EKZM250EC5222ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZM250EC5222ML20S
Internal Part NumberEIS-EKZM250EC5222ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZM
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZM250EC5222ML20S
Related LinksEKZM250EC, EKZM250EC5222ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZM250EC5222ML20S Details Description
Related parts for EKZM250EC5222ML20S
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
SWITCH 5A HINGE SPST-NC TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HTSSOP datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
10UF 10V 10X7X4MM 125C 20000H datasheet.pdf