United Chemi-Con EKZM350ELL681MJ25S
EKZM350ELL681MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZM350ELL681MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZM350ELL681MJ25S.pdf
Availability of EKZM350ELL681MJ25S
QUANTITY
EKZM350ELL681MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZM350ELL681MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZM350ELL681MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KZM Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZM
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZM350ELL681MJ25S
Related LinksEKZM350EL, EKZM350ELL681MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZM350ELL681MJ25S Details Description
Related parts for EKZM350ELL681MJ25S
CAP FILM 0.18UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 18DUAL POS.125GOLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONTROL FACEPLATE CD12 XD10 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO216AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 24 NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf