United Chemi-Con EKZM500ELL270ME11D
EKZM500ELL270ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKZM500ELL270ME11D
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKZM500ELL270ME11D.pdf
Availability of EKZM500ELL270ME11D
QUANTITY
EKZM500ELL270ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZM500ELL270ME11D
Internal Part NumberEIS-EKZM500ELL270ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZM
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current238mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZM500ELL270ME11D
Related LinksEKZM500EL, EKZM500ELL270ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZM500ELL270ME11D Details Description
Related parts for EKZM500ELL270ME11D
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER OPT 32PPR 6.35MM D SHAFT datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 356VC SMB datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" YEL JACKS NI datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf