United Chemi-Con EKZN100ELL821MH15D
EKZN100ELL821MH15D picture photo
Mfg. Part Number
EKZN100ELL821MH15D
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKZN100ELL821MH15D.pdf
Availability of EKZN100ELL821MH15D
QUANTITY
EKZN100ELL821MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN100ELL821MH15D
Internal Part NumberEIS-EKZN100ELL821MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance59 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN100ELL821MH15D
Related LinksEKZN100EL, EKZN100ELL821MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN100ELL821MH15D Details Description
Related parts for EKZN100ELL821MH15D
RES SMD 12 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 330M OHM 10% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 71MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
FAN 48VDC 120X38MM 2WR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 5% 850VDC RAD datasheet.pdf