United Chemi-Con EKZN101ELL821MMP1S
EKZN101ELL821MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN101ELL821MMP1S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKZN101ELL821MMP1S.pdf
Availability of EKZN101ELL821MMP1S
QUANTITY
EKZN101ELL821MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN101ELL821MMP1S
Internal Part NumberEIS-EKZN101ELL821MMP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.51A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN101ELL821MMP1S
Related LinksEKZN101EL, EKZN101ELL821MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN101ELL821MMP1S Details Description
Related parts for EKZN101ELL821MMP1S
CONN RING 6 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 10.00MM SQ TO-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf