United Chemi-Con EKZN160ELL102MJ16S
EKZN160ELL102MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN160ELL102MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZN160ELL102MJ16S.pdf
Availability of EKZN160ELL102MJ16S
QUANTITY
EKZN160ELL102MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN160ELL102MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKZN160ELL102MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN160ELL102MJ16S
Related LinksEKZN160EL, EKZN160ELL102MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN160ELL102MJ16S Details Description
Related parts for EKZN160ELL102MJ16S
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WIRE TIE Q-TIE 120LB BLK 11.81" datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 8.2V ML3N4-B datasheet.pdf