United Chemi-Con EKZN160ELL562ML25S
EKZN160ELL562ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN160ELL562ML25S
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZN160ELL562ML25S.pdf
Availability of EKZN160ELL562ML25S
QUANTITY
EKZN160ELL562ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN160ELL562ML25S
Internal Part NumberEIS-EKZN160ELL562ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.81A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN160ELL562ML25S
Related LinksEKZN160EL, EKZN160ELL562ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN160ELL562ML25S Details Description
Related parts for EKZN160ELL562ML25S
RES SMD 13.7KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 950A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI 16LFCSP datasheet.pdf
CONN HDR 9POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf