United Chemi-Con EKZN250ELL821MJ20S
EKZN250ELL821MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN250ELL821MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZN250ELL821MJ20S.pdf
Availability of EKZN250ELL821MJ20S
QUANTITY
EKZN250ELL821MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN250ELL821MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKZN250ELL821MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN250ELL821MJ20S
Related LinksEKZN250EL, EKZN250ELL821MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN250ELL821MJ20S Details Description
Related parts for EKZN250ELL821MJ20S
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS R/A datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf