United Chemi-Con EKZN350ELL122MK25S
EKZN350ELL122MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN350ELL122MK25S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZN350ELL122MK25S.pdf
Availability of EKZN350ELL122MK25S
QUANTITY
EKZN350ELL122MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN350ELL122MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZN350ELL122MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN350ELL122MK25S
Related LinksEKZN350EL, EKZN350ELL122MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN350ELL122MK25S Details Description
Related parts for EKZN350ELL122MK25S
FIXED IND 10UH 2.1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC QUADRATURE MOD 50MHZ 40LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf