United Chemi-Con EKZN350ELL182MK35S
EKZN350ELL182MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN350ELL182MK35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZN350ELL182MK35S.pdf
Availability of EKZN350ELL182MK35S
QUANTITY
EKZN350ELL182MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN350ELL182MK35S
Internal Part NumberEIS-EKZN350ELL182MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.12A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN350ELL182MK35S
Related LinksEKZN350EL, EKZN350ELL182MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN350ELL182MK35S Details Description
Related parts for EKZN350ELL182MK35S
ADAPTER BNC MALE-BINDING POSTS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMF datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
RES 1 OHM 0.6W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
EVAL DEV RF NE3508M04 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf