United Chemi-Con EKZN350ELL391MJ16S
EKZN350ELL391MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN350ELL391MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZN350ELL391MJ16S.pdf
Availability of EKZN350ELL391MJ16S
QUANTITY
EKZN350ELL391MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN350ELL391MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKZN350ELL391MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN350ELL391MJ16S
Related LinksEKZN350EL, EKZN350ELL391MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN350ELL391MJ16S Details Description
Related parts for EKZN350ELL391MJ16S
CONN RING 14-16 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 100MM datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220F-4 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
POT 470 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
GM 16 COUNTER NUTS, PLASTIC datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 200MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 20A 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf