United Chemi-Con EKZN500ELL681MK25S
EKZN500ELL681MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN500ELL681MK25S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKZN500ELL681MK25S.pdf
Availability of EKZN500ELL681MK25S
QUANTITY
EKZN500ELL681MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN500ELL681MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZN500ELL681MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN500ELL681MK25S
Related LinksEKZN500EL, EKZN500ELL681MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN500ELL681MK25S Details Description
Related parts for EKZN500ELL681MK25S
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf