United Chemi-Con EKZN630ELL102ML25S
EKZN630ELL102ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN630ELL102ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZN630ELL102ML25S.pdf
Availability of EKZN630ELL102ML25S
QUANTITY
EKZN630ELL102ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN630ELL102ML25S
Internal Part NumberEIS-EKZN630ELL102ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.89A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN630ELL102ML25S
Related LinksEKZN630EL, EKZN630ELL102ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN630ELL102ML25S Details Description
Related parts for EKZN630ELL102ML25S
CAP MICA 47PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.9K OHM 6SIP datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 14-22AWG TYPE F datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE S datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE PIN IC HMIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
M12 8 POS FEMALE STRT-BLNT 3MTR datasheet.pdf