United Chemi-Con EKZN630ELL271MJ20S
EKZN630ELL271MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN630ELL271MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZN630ELL271MJ20S.pdf
Availability of EKZN630ELL271MJ20S
QUANTITY
EKZN630ELL271MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN630ELL271MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKZN630ELL271MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN630ELL271MJ20S
Related LinksEKZN630EL, EKZN630ELL271MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN630ELL271MJ20S Details Description
Related parts for EKZN630ELL271MJ20S
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 2WIRE 24-SSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 2GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 0.5NH 350MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf