United Chemi-Con EKZN6R3ELL123MLN3S
EKZN6R3ELL123MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN6R3ELL123MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZN6R3ELL123MLN3S.pdf
Availability of EKZN6R3ELL123MLN3S
QUANTITY
EKZN6R3ELL123MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN6R3ELL123MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKZN6R3ELL123MLN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN6R3ELL123MLN3S
Related LinksEKZN6R3EL, EKZN6R3ELL123MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN6R3ELL123MLN3S Details Description
Related parts for EKZN6R3ELL123MLN3S
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 47UH 0.3A datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 6.3A D2PAK datasheet.pdf