United Chemi-Con EKZN6R3ELL223MM40S
EKZN6R3ELL223MM40S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN6R3ELL223MM40S
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZN6R3ELL223MM40S.pdf
Availability of EKZN6R3ELL223MM40S
QUANTITY
EKZN6R3ELL223MM40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN6R3ELL223MM40S
Internal Part NumberEIS-EKZN6R3ELL223MM40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.96A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN6R3ELL223MM40S
Related LinksEKZN6R3EL, EKZN6R3ELL223MM40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN6R3ELL223MM40S Details Description
Related parts for EKZN6R3ELL223MM40S
CONN FPC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 90A 500VAC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN DIN M REV PF MALE 60+4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf