United Chemi-Con EKZN800ELL122MMN3S
EKZN800ELL122MMN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN800ELL122MMN3S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZN800ELL122MMN3S.pdf
Availability of EKZN800ELL122MMN3S
QUANTITY
EKZN800ELL122MMN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN800ELL122MMN3S
Internal Part NumberEIS-EKZN800ELL122MMN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN800ELL122MMN3S
Related LinksEKZN800EL, EKZN800ELL122MMN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN800ELL122MMN3S Details Description
Related parts for EKZN800ELL122MMN3S
CONN HEADER 175POS VERT GOLD 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 9POS TIN datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 220/240VAC datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf