United Chemi-Con EKZN800ELL471MK30S
EKZN800ELL471MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN800ELL471MK30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZN800ELL471MK30S.pdf
Availability of EKZN800ELL471MK30S
QUANTITY
EKZN800ELL471MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN800ELL471MK30S
Internal Part NumberEIS-EKZN800ELL471MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN800ELL471MK30S
Related LinksEKZN800EL, EKZN800ELL471MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN800ELL471MK30S Details Description
Related parts for EKZN800ELL471MK30S
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC USB CHARGER 16-QFN datasheet.pdf
TOOL CLINCHING datasheet.pdf
12+12 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf