FFF EL08113200J0G
EL08113200J0G picture photo
Mfg. Part Number
EL08113200J0G
Brief Description
350 TB SOCKET OPEN VER
Datasheet Download
EL08113200J0G.pdf
Availability of EL08113200J0G
QUANTITY
EL08113200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EL08113200J0G
Internal Part NumberEIS-EL08113200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package560
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEL
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorOrange
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EL08113200J0G
Related LinksEL0811, EL08113200J0G Datasheet, FFF Distributor
EL08113200J0G Details Description
Related parts for EL08113200J0G
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DFN datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.8X0.195" HER datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 10W 6 GHZ 6 DFN datasheet.pdf
FLAT PRESS-IN TOOL-R-FEMALE 4-RO datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE PIN datasheet.pdf