Crydom EL100D10-05
EL100D10-05 picture photo
Mfg. Part Number
EL100D10-05
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR IP00 100VDC/10A 4-8VDC
Datasheet Download
EL100D10-05.pdf
Availability of EL100D10-05
QUANTITY
EL100D10-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of EL100D10-05
Internal Part NumberEIS-EL100D10-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEL
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance10 mOhm
Load Current10A
Voltage - Input4 ~ 8VDC
Voltage - Load3 ~ 100 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EL100D10-05
Related LinksEL100, EL100D10-05 Datasheet, Crydom Distributor
EL100D10-05 Details Description
Related parts for EL100D10-05
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
RFID INLAY DRY UHF AD-806U7 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf