Crydom EL100D5-12
EL100D5-12 picture photo
Mfg. Part Number
EL100D5-12
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR IP00 100VDC/5A 10-14VDC
Datasheet Download
EL100D5-12.pdf
Availability of EL100D5-12
QUANTITY
EL100D5-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of EL100D5-12
Internal Part NumberEIS-EL100D5-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEL
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance40 mOhm
Load Current5A
Voltage - Input10 ~ 14VDC
Voltage - Load3 ~ 100 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EL100D5-12
Related LinksEL100, EL100D5-12 Datasheet, Crydom Distributor
EL100D5-12 Details Description
Related parts for EL100D5-12
IC VOLT DETECT 3.4V INV CMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SO datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE WW 250 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 10BIT 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf