| Internal Part Number | EIS-EL240A10R-24 | |
| Other Related Documents | Declaration of Conformity | |
| Product Training Modules | Solid State Relays | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Series | EL | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC | |
| On-State Resistance | - | |
| Load Current | 10A | |
| Voltage - Input | 21 ~ 27VDC | |
| Voltage - Load | 24 ~ 280 V | |
| Mounting Type | Chassis Mount or Panel Mount | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187"/0.250" | |