Amphenol Pcd EL2M162B00
EL2M162B00 picture photo
Mfg. Part Number
EL2M162B00
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 16POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
EL2M162B00.pdf
Availability of EL2M162B00
QUANTITY
EL2M162B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of EL2M162B00
Internal Part NumberEIS-EL2M162B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEL2M
PackagingTray
Number of Levels2
Positions Per Level8
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EL2M162B00
Related LinksEL2M1, EL2M162B00 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
EL2M162B00 Details Description
Related parts for EL2M162B00
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES MO 1W 0.33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.2B.704. FOR 1HV+4LV datasheet.pdf
CONN RCPT 8+PE PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 650MA 420 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf