Intersil EL5001IRE-T7
EL5001IRE-T7 picture photo
Mfg. Part Number
EL5001IRE-T7
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Application Specific
Brief Description
IC CLOCK DRIVER 6-CHAN 20-HTSSOP
Datasheet Download
EL5001IRE-T7.pdf
Availability of EL5001IRE-T7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EL5001IRE-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EL5001IRE-T7
Internal Part NumberEIS-EL5001IRE-T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Application Specific
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
PLLNo
Main PurposeLTPS LCD Clock Drivers
InputCMOS, TTL
Output-
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output6:6
Differential - Input:OutputYes/No
Frequency - Max-
Voltage - Supply3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package20-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EL5001IRE-T7
Related LinksEL5001, EL5001IRE-T7 Datasheet, Intersil Distributor
EL5001IRE-T7 Details Description
Related parts for EL5001IRE-T7
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 34POS DL .100 BLK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIE ASP-P-5QD1087I1 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM PNP 712MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf