Everlight Electronics Co Ltd ELB-1001SDRWA/S530-A3
ELB-1001SDRWA/S530-A3 picture photo
Mfg. Part Number
ELB-1001SDRWA/S530-A3
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
DISPLAY 10 BAR GRAPH DEEP RED CC
Datasheet Download
ELB-1001SDRWA/S530-A3.pdf
Availability of ELB-1001SDRWA/S530-A3
QUANTITY
ELB-1001SDRWA/S530-A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELB-1001SDRWA/S530-A3
Internal Part NumberEIS-ELB-1001SDRWA/S530-A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingTube
ColorRed (x 10)
Wavelength - Peak650nm
Configuration10 Wide
Current20mA
Millicandela Rating*
Viewing Angle-
Lens Type-
Lens Style/Size*
Voltage Rating2V
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELB-1001SDRWA/S530-A3
Related LinksELB-1001SD, ELB-1001SDRWA/S530-A3 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
ELB-1001SDRWA/S530-A3 Details Description
Related parts for ELB-1001SDRWA/S530-A3
IC REG LDO 3.3V 0.4A 8SON datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf