Amphenol Pcd ELB161100
ELB161100 picture photo
Mfg. Part Number
ELB161100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Adapters
Brief Description
CONN TERM BLK CARD EDGE 16POS
Datasheet Download
ELB161100.pdf
Availability of ELB161100
QUANTITY
ELB161100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELB161100
Internal Part NumberEIS-ELB161100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIN Rails Terminal Blocks
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Adapters
SeriesELECTROCON ELB
Convert From (Adapter End)Terminal Blocks, Screw Connection, 16 Pos, 2 Rows
Convert To (Adapter End)Card Edge Connector, 16 Pos
Mounting TypeBoard Mounted
Wire Gauge14-26 AWG
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELB161100
Related LinksELB1, ELB161100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELB161100 Details Description
Related parts for ELB161100
CONVERTER DC-DC 20W 48V/15V SGL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ACPI HIP6501 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 25V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 36V 27A 8SOIC datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 7POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 140UF 6V AXIAL datasheet.pdf
800I 2-TIER VACUUM CONTROL 120V datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 4700 PF 5% 1000VDC datasheet.pdf