United Chemi-Con ELBG250ELL842AMN3S
ELBG250ELL842AMN3S picture photo
Mfg. Part Number
ELBG250ELL842AMN3S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8400UF 25V RADIAL
Datasheet Download
ELBG250ELL842AMN3S.pdf
Availability of ELBG250ELL842AMN3S
QUANTITY
ELBG250ELL842AMN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELBG250ELL842AMN3S
Internal Part NumberEIS-ELBG250ELL842AMN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBG
PackagingBulk
Capacitance8400µF
Tolerance0%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELBG250ELL842AMN3S
Related LinksELBG250EL, ELBG250ELL842AMN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELBG250ELL842AMN3S Details Description
Related parts for ELBG250ELL842AMN3S
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf