United Chemi-Con ELBG350ELL252AL25S
ELBG350ELL252AL25S picture photo
Mfg. Part Number
ELBG350ELL252AL25S
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 35V RADIAL
Datasheet Download
ELBG350ELL252AL25S.pdf
Availability of ELBG350ELL252AL25S
QUANTITY
ELBG350ELL252AL25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELBG350ELL252AL25S
Internal Part NumberEIS-ELBG350ELL252AL25S
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance0%, +30%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.6A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELBG350ELL252AL25S
Related LinksELBG350EL, ELBG350ELL252AL25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELBG350ELL252AL25S Details Description
Related parts for ELBG350ELL252AL25S
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 16-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TRANSDUCER 2500# PRES 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 28QFN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 9.5"L X 6.25"W datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FILTER CABLE/CLAMP 35 OHM FLAT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf