United Chemi-Con ELBG350ELL342ALN3S
ELBG350ELL342ALN3S picture photo
Mfg. Part Number
ELBG350ELL342ALN3S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3400UF 35V RADIAL
Datasheet Download
ELBG350ELL342ALN3S.pdf
Availability of ELBG350ELL342ALN3S
QUANTITY
ELBG350ELL342ALN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELBG350ELL342ALN3S
Internal Part NumberEIS-ELBG350ELL342ALN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBG
PackagingBulk
Capacitance3400µF
Tolerance0%, +30%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.2A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELBG350ELL342ALN3S
Related LinksELBG350EL, ELBG350ELL342ALN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELBG350ELL342ALN3S Details Description
Related parts for ELBG350ELL342ALN3S
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 800 550A datasheet.pdf
SWITCH TOP PLUNGER SLO ACT 10A datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 7POS datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2208 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8USON datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf