Panasonic Electronic Components ELC-06D122E
ELC-06D122E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-06D122E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 150MA 2.76 OHM
Datasheet Download
ELC-06D122E.pdf
Availability of ELC-06D122E
QUANTITY
ELC-06D122E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-06D122E
Internal Part NumberEIS-ELC-06D122E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series06D
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.76 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-06D122E
Related LinksELC-0, ELC-06D122E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-06D122E Details Description
Related parts for ELC-06D122E
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
METRAL PWR 4RX1M RA RCP datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT .562X.187X36.00" datasheet.pdf
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf