Panasonic Electronic Components ELC-06D180E
ELC-06D180E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-06D180E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.25A 65 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-06D180E.pdf
Availability of ELC-06D180E
QUANTITY
ELC-06D180E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-06D180E
Internal Part NumberEIS-ELC-06D180E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series06D
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.25A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-06D180E
Related LinksELC-0, ELC-06D180E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-06D180E Details Description
Related parts for ELC-06D180E
IC OPAMP VFB 190MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-UMAX datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" WHT 250' datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RCPT INLINE 20SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
HDM SMPO094F137F LM (CUTS) datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf