Panasonic Electronic Components ELC-06D561E
ELC-06D561E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-06D561E
Brief Description
FIXED IND 560UH 220MA 1.22 OHM
Datasheet Download
ELC-06D561E.pdf
Availability of ELC-06D561E
QUANTITY
ELC-06D561E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-06D561E
Internal Part NumberEIS-ELC-06D561E
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.22 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-06D561E
Related LinksELC-0, ELC-06D561E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-06D561E Details Description
Related parts for ELC-06D561E
RECT BRIDGE 3-PHA 400V 35A D-63 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
1/4 INCH HST WHTE 400/3" PKG datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A PLUG-SOCKET 10M datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf