Panasonic Electronic Components ELC-06D562E
ELC-06D562E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-06D562E
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 70MA 12.3 OHM TH
Datasheet Download
ELC-06D562E.pdf
Availability of ELC-06D562E
QUANTITY
ELC-06D562E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-06D562E
Internal Part NumberEIS-ELC-06D562E
Material - Core-
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12.3 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-06D562E
Related LinksELC-0, ELC-06D562E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-06D562E Details Description
Related parts for ELC-06D562E
OPTOISO 2.5KV PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 150PF 1A SMD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DOUBLE M18 LONG M12 CN PNP NO datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 90A 240VAC datasheet.pdf
150UF 63V 10X20 datasheet.pdf