Panasonic Electronic Components ELC-09D2R7DF
ELC-09D2R7DF picture photo
Mfg. Part Number
ELC-09D2R7DF
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 3.3A 13 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-09D2R7DF.pdf
Availability of ELC-09D2R7DF
QUANTITY
ELC-09D2R7DF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-09D2R7DF
Internal Part NumberEIS-ELC-09D2R7DF
Standard Package500
Series09D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-09D2R7DF
Related LinksELC-09, ELC-09D2R7DF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-09D2R7DF Details Description
Related parts for ELC-09D2R7DF
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 100V 300MA 8SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=150M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
EDGE TYPE LIGHTS 130X130 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf