Panasonic Electronic Components ELC-09D390DF
ELC-09D390DF picture photo
Mfg. Part Number
ELC-09D390DF
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.3A 87 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-09D390DF.pdf
Availability of ELC-09D390DF
QUANTITY
ELC-09D390DF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-09D390DF
Internal Part NumberEIS-ELC-09D390DF
Standard Package500
Series09D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)87 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-09D390DF
Related LinksELC-09, ELC-09D390DF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-09D390DF Details Description
Related parts for ELC-09D390DF
IC REG LDO ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
INDICATOR GREEN SQUARE 24V datasheet.pdf