Panasonic Electronic Components ELC-09D560DF
ELC-09D560DF picture photo
Mfg. Part Number
ELC-09D560DF
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.1A 130 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-09D560DF.pdf
Availability of ELC-09D560DF
QUANTITY
ELC-09D560DF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-09D560DF
Internal Part NumberEIS-ELC-09D560DF
Standard Package500
Series09D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)